سریعترین موتور جستجوگر خبر پارسی - اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاری های پارسی زبان

جستجو

– تسنیم نوشت: عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر این که افزایش قیمت مسکن واقعی نیست، گفت: در شرایطی که قیمت مسکن رشد جهشی داشته است دولت باید شرایط پرداخت تسهیلات بدون سپرده با نرخ سود پایین را برای رونق بازار مسکن فراهم کند.

شادمهر کاظم زاده با اشاره به عوامل دخیل در افزایش قیمت مسکن طی چند ماه اخیر اظهار کرد: در رابطه با اینکه چرا قیمت مسکن به یک باره طی چند ماه با افزایش قابل توجه مواجه شد، چند دلیل را می توان متصور شد؛ نخست اینکه طبیعتا مردم سرمایه خود را با تورم اعلامی از سوی دولت مقایسه می کنند در این شرایط وقتی بازارهای موازی با بخش مسکن یعنی بازارهای سکه و ارز طی مدت کوتاهی سودهای کلان نصیب سرمایه گذاران می کند بنابراین به تدریج استقبال از بازارهای موازی مسکن افزایش می یابد و سرمایه گذاری در حوزه مسکن نیز کاهش پیدا می کند.

وی ادامه داد: بنابراین وقتی مردم سرمایه های خود را با سرمایه گذاران بازارهای موازی از جمله سکه که طی دو ماه ۲۵ درصد افزایش پیدا کرد، مقایسه می کنند با کاهش سرمایه گذاری در حوزه مسکن مواجه می شویم که این عدم تعادل اقتصادی در بازارهای مختلف می تواند به بازار مسکن تسری یابد.

وی بیان کرد: البته این افزایش قیمت اخیر را نمی توان طبیعی دانست و به احتمال بسیار زیاد این افزایش قیمت، حبابی است.

دبیر کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: ماهیت بخش مسکن نسبت به سایر بخش های اقتصادی از جمله کشاورزی این است که ریسک سرمایه گذاری در این صنعت بسیار پایین است و در غالب موارد، تمرکز دولت بر تسهیلات مسکن در نهایت می تواند منجر به افزایش قدرت خرید خانوار همراه با تضمین بازپرداخت و اشتغالزایی شود.

وی همچنین درباره راهکارهای افزایش قدرت خرید متقاضیان واقعی بازار مصرفی مسکن، گفت: در این شرایط دولت باید به گونه ای برنامه ریزی کند تا تسهیلات با نرخ سود پایین بدون شرط سپرده گذاری و بدون انتظار یک ساله به متقاضیان پرداخت شود.

وی افزود: اگر دولت تسهیلات بدون سپرده با سودهای پایین به متقاضیان واجد شرایط پرداخت کند می تواند در رونق بازار مسکن موثر باشد.

کلید واژه ها: مسکن – افزایش – بازار – قیمت مسکن – سرمایه – افزایش قیمت – سرمایه گذاری – افزایش قیمت مسکن – بازار مسکن – قیمت – تسهیلات – سرمایه گذاران – شرایط – افزایش قدرت – دولت – سپرده – اقتصادی – مردم – تسهیلات مسکن – برنامه ریزی – سپرده گذاری – عمران – کاهش – خرید – مجلس – کشاورزی – انتظار – برنامه – تمرکز – طبیعی


موضوع : اخبار سکه و طلا
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده :adminkhan در تاریخ خرداد ۱۴ام, ۱۳۹۷