سریعترین موتور جستجوگر خبر پارسی - اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاری های پارسی زبان

جستجو

امسال به خاطر جهش قیمت دلار میزان صادرات هم بالاتر رفته است اما این افزایش هم کاذب است و بعد از طی مدت زمانی به عقب باز می گردد.

– : علی موسوی دبیر کل انجمن خرمای ایران در خصوص میزان عرضه خرما برای ماه مبارک رمضان و قیمت این محصول اظهار کرد: قیمت خرما امسال بیش از ۵۰ درصد نسبت یه سال گذشته افزایش داشته که اصلا عادلانه نیست.

هیچ کنترلی در کار نیست و قیمت خرما به صورت صعودی بالا رفته است.

وی افزود: نزدیک به ۱۰۰دلال در بازار این محصول هستند که قیمت را خودسرانه بالا می برند.

هیچ نهاد نظارتی در عمل در این زمینه کنترلی بر بازار ندارد.

موسوی در ادامه تصریح کرد: ما نزدیک به ۱۵ سال است که حدود یک میلیون تن تولید داریم که از این میزان تاکنون افزایش تولید نداشته ایم و حتی در برخی سال ها کمتر هم بوده است.

وی با اشاره به رهاسازی باغات توسط کشاورزان به خاطر بی آبی خاطرنشان کرد: بسیاری از باغات در جنوب کرمان و خوزستان به علت بی آبی و عدم امکان فروش رها شده اند.

برخی باغات به دلیل به صرفه نبودن برداشت محصول، خرماها از روی درخت هم چیده نمی شوند اما در بازار با قیمت بسیار بالا توسط دلالان فروخته می شود.

موسوی افزود: در برخی مناطق اصلا چیدن خرما منطقی نیست و در بهترین حالت از آنها هر کیلو ۱۵۰۰ تومان خریداری شده که برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد، در حالی که در بازار کیلویی ۱۷ تا ۲۰ هزار تومان عرضه می شود و بسته بندی خرما هم به یک کیلو نمی رسد.

خرمایی که در بازار کیلویی ۱۵ یا ۱۶ هزار تومان خریداری می شود از باغدار کیلویی ۲۵۰۰ تومان خریداری شده است و بیش از ۵۰۰ درصد بر روی محصول سود می کشند.

دبیر کل انجمن خرمای ایران در رابطه با تاثیر افزایش قیمت دلار بر بازار خرما تشریح کرد: امسال به خاطر جهش قیمت دلار میزان صادرات هم بالاتر رفته است اما این افزایش هم کاذب است و بعد از طی مدت زمانی به عقب باز می گردد.

برخی مسئولین مدعی هستند افزایش قیمت دلار به نفع صادرات است اما این موضوع صحت ندارد.

وی با انتقاد از طرح خرید تضمینی گفت: خرید تضمینی جز نابودی کشاورزی کاری نمی کند.

باید به باغداران کمک کنند تا بتوانند با قیمت بالاتر بفروشند نه اینکه با زیان به دولت بفروشند.

این خرید تضمینی باعث افت قیمت محصول می شود.

با شکست قیمت توسط وزارت جهاد کشاورزی قیمت خرمای درجه یک هم در بازارهای جهانی افت می کند و به ضرر کشاورزان تمام می شود.

خرما از ۲٫

۵ دلار به کمتر از ۱۵ سنت در بازارهای جهانی رسیده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایلنا ، تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ، کدخبر: ۶۲۲۸۵۴ ، www.

ilnanews.

ir
کلید واژه ها: خرما – قیمت – افزایش – بازار – قیمت دلار – کشاورزان – افزایش قیمت دلار – خرید – افزایش قیمت – دلار – میزان – صادرات – موسوی – ماه مبارک رمضان – کشاورزی – فروش – درصد – تولید – ایران – جهانی – رمضان – بسته بندی – ماه رمضان – علی موسوی – کاذب – خبرگزاری – اقتصادی – خوزستان – نابودی – برداشت


موضوع : اخبار سکه و طلا
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده :adminkhan در تاریخ اردیبهشت ۲۷ام, ۱۳۹۷